אהלי צדיקים
English
ב"ה יום שלישי , ו' תמוז ה'תשע"ח , 19/06/2018
תאריך פטירה:
כ"ב אדר ב'  התרס'ח
רבי יחיאל מיכל הלוי אפשטיין
הרב יחיאל מיכל הלוי אפשטין (כ' בשבט תקפ"ט, (1829) - כ"ב אדר ב' תרס"ח (1908), רב, פוסק ומחבר הספר ערוך השולחן על ארבעת חלקי השולחן ערוך. מכונה גם 'ערוך השולחן' על שם ספרו|
 
נולד בעיר בוברויסק בבלארוס לראשקא ור' אהרן יצחק הלוי, שהיה תלמיד חכם וסוחר. משפחתו, משפחת אפשטיין היא נצר למשפחת בנבנשתי הספרדית, ולרבי אהרון הלוי, שלו מיוחס חיבור ספר החינוך.
היה תלמידו המובהק של רבי אליהו גולדברג אב"ד בוברויסק.
נישא לבתו של ר' יעקב ברלין (אביו של הנצי"ב מוולוז'ין), ושאף לעסוק במסחר ולא ברבנות, אולם לאחר שהשליש שהופקד בידו כסף הנדוניה שלו פשט את הרגל, וחוסר הצלחתו במסחר, קיבל עליו הרב אפשטיין להתמנות לרב.
בשנת תרכ"ה (1856), בגיל 27, מונה כאב בית דין בעיר החסידית נובוז'יבקוב ברוסיה. אף שבעצמו היה נצר למשפחת מתנגדים, התייחס הרב אפשטיין באהדה לחסידות. לאחר שהתמנה לרב בעיר, נסע הרב אפשטיין לתקופה לאדמו"ר מחב"ד הצמח צדק, ולמד ממנו את דרכי פסיקת ההלכה.
בשנת תרמ"ג (1883), בגיל 45, עבר לנובהרדוק שם שימש כרב העיר 34 שנה. הרב אפשטיין הוא אביו של הרב ברוך הלוי אפשטין, סבו של  מאיר בר-אילן וגיסו וחותנו של הנצי"ב, ראש ישיבת וולוז'ין (בתו של הרב אפשטיין הייתה אשתו השנייה של הנצי"ב). הרב אפשטיין היה ידוע כ"גדול המסמיכים" בשל המספר הרב של רבנים שהסמיך, ובפרט אלו מהם שהפכו לגדולי תורה ידועים. בין הרבנים הידועים שהסמיך, הרב איסר זלמן מלצר, הראי"ה קוק, הרב יחזקאל אברמסקי, הרב שלמה יוסף זוין והרב יוסף אליהו הנקין. נפטר בנובהרדוק בכ"ב אדר ב' תרס"ח (1908)

ספריו:

ערוך השולחן - חיבור הלכתי מקיף לפי סדר השולחן ערוך.
ערוך השולחן העתיד - חיבור הלכתי מקיף בנושאים בהם לא דן השו"ע מכיוון שהנושאים לא היו פרקטיים בחיי הקהילה בזמן הכתיבה, כלומר הלכות הנוהגות רק בא"י או/ו כשיש מקדש (
מיכל המים - פירוש על הירושלמי.
אור לישרים - על ספר הישר לרבינו תם.
ליל שימורים - פירוש על הגדה של פסח